Dalším používáním stránky souhlasíte s používáním cookies.
Další informace o cookies

0553 Škola žen

Nápověda

Nápověda k seznamu představení

zobrazuje se také u detailu vybrané akce

0553 Škola žen Moliere

činohra
Divadlo FX Šaldy
Klasická komedie o tom, že… s ženou se oženit je přece hrozný risk!

S touto Molierovou hrou se na jeviště Šaldova divadla vrací veršovaná komedie. Moliere napsal svou Školu žen v rýmovaném alexandrínu. V jeho době to bylo dost nečekané spojení. Tento verš býval vyhrazen zpravidla velkým tématům, nikoli nízkým – tedy komediálním žánrům. Ne náhodou měl Molere hodně nepřátel.
Vymykal se. Provokoval například tím, že se oženil s o mnoho let mladší dívkou, s jejíž matkou měl dlouhodobý milostný poměr, a tak svou nastávající vlastně dlouho vychovával tak trochu jako otec. A právě z této životní zkušenosti možná vzal námět na svou první velkou komedii (která předcházela vrcholným dílům, jako je např. Lakomec či Don Juan).
Stárnoucí pan Arnulf dlouho odmítá stát se podváděným manželem, nakonec však přece zatouží po sňatku – svou ženu si chce ovšem nejprve sám vychovat. Své schovance chystá budoucnost po svém boku a osobně se jí stará o důsledně ctnostnou výchovu.
Život se ovšem řídit nedá (tím méně ženy) a tak všechno dopadne docela jinak… Škola žen zaujala v posledních let dramaturgy několika českých divadel (Švandovo divadlo, Národní divadlo Brno, Národní divadlo moravskoslezské Ostrava atd.) Na scéně Šaldova divadla uvidíte tuto komedii v režii šéfa činohry Ivana Rajmonta v pouze několik let starém překladu Jiřího Žáka.
Datum Den Název akce Objekt Město Volných
16.5.2017 19:00 úterý 0553 Škola žen Divadlo F.X. Šaldy Liberec 26937 186/486